Dobry sposób na zdrowe odżywianie.

Dobry sposób na zdrowe odżywianie.

Zadaj sobie pytanie, jak często jesz zupy? Ze względu na swoje korzystne właściwości  zasługują one, by znaleźć się w codziennej diecie . Są niezwykle korzystne dla procesu trawienia. Szczególnie warto zainteresować się nimi w przypadku chorób układu pokarmowego i nadwagi. W naszym kraju istnieje sporo odmian zup. Nie można wyobrazić sobie bez nich stołówek i restauracji.

Są one także cześcią kuracji leczniczych.

Zupy są łatwo trawione.

Klasyczna zupa zawiera:

  • wodę
  • warzywa
  • zioła
  • przyprawy
  • a niekiedy i olej

Jest to danie proste i dietetyczne. Z powodu różnorodności składników, można  łatwo wybrać coś dla siebie . Ponieważ są one gotowane, trudno tutaj o zatrucie pokarmowe, a jednocześnie są łatwo trawione. Nie zatrzymują się zbyt długo w żołądku. Pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, który uczestnicy w trawieniu drugiego dania. Stąd po zjedzeniu dobrej zupy nie pojawia się uczucie ciężkości w brzuchu.

Dobrze przyrządzona zupa zapewnia organizmowi równowagę płynów, zapobiegając odwodnieniu i pomagając osobom pijącym małe ilości wody.

Stosowanie zup przy odchudzaniu.

Zupy to często ulubione danie osób dbających o sylwetkę i chcących zrzucić nadmiar kilogramów.

Badania prowadzone przez naukowców potwierdziły, że spożywanie zup podczas głównego posiłku pozwala ograniczyć łączną ilość jedzenia.

Ponieważ uczucie sytości po zjedzonej zupie jest niemal natychmiastowe, to z pewnością pokusisz się o mniejszą porcję drugiego dania lub deseru.

Zupy kontra soki.

Podgrzewanie zupy może powodować niszczenie niektórych zdrowych składników. Mimo tego procesu zupy utrzymują wystarczającą ilość witamin. Mowa tutaj szczególnie o witaminach A, E, D, która są w mniejszym stopniu podatne na działanie wysokich temperatur.

Wysoka zawartość błonnika sprawia, że zupy mają istotną przewagę nad świeżo wyciśniętymi sokami . Do dobroczynnych właściwości błonnika należy zaliczyć  hamowanie wchłaniania cukrów i wzrostu glukozy we krwi .

Na jakie zupy warto zwróć uwagę?

Najlepsze pod względem wartości będą zupy gotowane na rosole. Idąc za poradą dietetyków, warto gotować mięso do czasu, aż przestanie tworzyć się piana, a następnie wymienić wodę, po czym dodać pozostałe składniki i ugotować rosół. Ludzie z chorobami układu pokarmowego nie powinni jeść ostrych i tłustych potraw. Szczególnie mowa tutaj o zawartości wędlin, mięs i pikantnych przypraw.

Niestety dla chorego żołądka takie danie jest zbyt obciążające, także zdrowe osoby również powinny zwrócić uwagę na prawidłową profilaktykę.

Zupy dla całej rodziny.

Jeśli chodzi o zupy wegetariańskie, to mogą być one idealnym obiadem dla każdego, pomimo braku mięsa i innych produktów podchodzących od zwierząt. Do ich zalet można zaliczyć łatwe trawienie oraz długie uczucie sytości.

Smacznymi zupami można nakarmić całą rodzinę. Takie dania przyczyniają się do utrzymania prawidłowej wagi i dobrej kondycji zdrowotnej.

Można powiedzieć, że zupy są trendem, za którym podąża coraz więcej fanów zdrowego stylu życia i odżywiania.

Autor

Jeden komentarz do “Dobry sposób na zdrowe odżywianie.

  1. Zawsze przyrządzam sama zdrowe posiłki dla całej rodziny. Pamiętam o tym, że powinny być urozmaicone i bogate w witaminy. Nasza rodzina z tego powodu cieszy się zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę