Jak stworzyć plan rozwoju osobistego ?

Jak stworzyć plan rozwoju osobistego ?
Każdy ma cele i aspiracje, i każdy chce osiągnąć sukces, aby czuć się dobrze o sobie i zadowolony z życia. Ale ustalenie, co sprawi, że będziesz szczęśliwy i jak osiągnąć to, czego pragniesz, może być zniechęcającym zadaniem.

Napisanie planu rozwoju osobistego jest najlepszym sposobem, aby uzyskać jasny obraz tego, co chcesz robić zarówno osobiście, jak i zawodowo, wraz z ustaleniem jasnej ścieżki, która doprowadzi Cię do celu.

Plan ten nie tylko może być wskazówką w trudnych chwilach i utwierdzić Cię w przekonaniu, że masz cel, ale jest również najlepszym sposobem na ustalenie celów, które są konkretne, mierzalne i osiągalne, a które przyniosą rezultaty, zamiast pozostawać na liście rzeczy do zrobienia.

Czym jest rozwój osobisty?

Rozwój osobisty to niezwykle szeroki temat, który można sprowadzić do idei maksymalizacji swojego potencjału. Wiąże się z określeniem mocnych i słabych stron, wskazaniem obszarów życia lub umiejętności, które chciałbyś poprawić, a następnie podjęciem kroków, aby to osiągnąć.

Idea rozwoju osobistego jest związana z samorealizacją, która została określona jako kluczowa część naszej wrodzonej „hierarchii potrzeb” przez psychologa Abrahama Maslowa w jego wpływowym badaniu na temat rozwoju osobistego z 1970 roku. Samorealizacja oznacza osiągnięcie pełnego potencjału i stanie się swoim najlepszym „ja”, a rozwój osobisty jest jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć.

Czym jest Plan Rozwoju Osobistego?

Plan rozwoju osobistego to plan lub przewodnik po przyszłych działaniach, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele i śledzić, co musisz zrobić, aby je osiągnąć. Jest on powszechnie stosowany jako narzędzie w miejscu pracy, aby pomóc pracownikom w rozwoju ich kariery i zdecydować, gdzie zamierzają poszerzyć swój zestaw umiejętności, aby nadal doskonalić się w swojej roli .

Jest on również czasami określany jako plan rozwoju zawodowego.

Planowanie rozwoju osobistego pozwala na stworzenie mapy drogowej w kierunku ostatecznego celu, podkreślając kroki, które należy podjąć, aby go osiągnąć i tworząc indywidualne plany realizacji każdego z nich.

Może to być bardzo przydatne, aby pomóc nadać swojemu życiu lub karierze pewne wytyczne i złagodzić niepokój, zapewniając solidny plan, do którego można wrócić w czasach niepewności lub zmian.

Jak stworzyć Plan Rozwoju Osobistego?

Pierwszym krokiem do stworzenia planu działania w zakresie rozwoju osobistego jest przeanalizowanie tego, gdzie się obecnie znajdujesz i co chcesz osiągnąć. Ten ostateczny cel będzie się różnił w zależności od celu Twojego planu i tego, czy jest on pisany dla Twojej pracy czy życia osobistego.

Zarysuj swoje cele

Zacznij proces planowania od spisania tego, co już osiągnąłeś w pracy lub ogólnie w życiu. Zorientuj się, jaka jest Twoja obecna pozycja, jakie posiadasz umiejętności i gdzie czujesz, że osiągnąłeś swój potencjał i jesteś zadowolony ze swoich postępów.

Następnie, zrób burzę mózgów na temat tego, gdzie chcesz być w przyszłości, jak chcesz zbudować swoją markę osobistą i co chciałbyś osiągnąć. Mogą to być cele krótko- i długoterminowe, tak konkretne lub tak mgliste, jak tylko chcesz.

Pytania, które warto zadać sobie na tym etapie, to między innymi:

  • Co do tej pory udało mi się osiągnąć w tym roku?
  • Co jest dla mnie łatwe?
  • Co jest dla mnie trudne?
  • Z czego jestem zadowolony w moim życiu/pracy?
  • Z czego jestem niezadowolony w moim życiu/w pracy?

Na tym etapie po prostu zapisujesz swoje pomysły.

Autor

Jeden komentarz do “Jak stworzyć plan rozwoju osobistego ?

  1. Stworzenie dobrego planu rozwoju zawodowego pozwoliło mi na jasne określenie celów, do jakich chcę dążyć. Niekiedy jest to trudne, ale dzięki planowi jest to wykonalne. Taki plan daje mi motywację, by ciągle iść do przodu, nie zważając na przeciwności losu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powrót na górę